+48 697 94 80 85

Czy warto leczyć zęby mleczne?


 

Często spotykamy się z dylematami rodziców związanymi z leczeniem zębów mlecznych. Jest wiele powodów aby mleczne zęby objąć profesjonalną opieką stomatologiczną. Ich szkliwo jest dwukrotnie cieńsze a cała powierzchnia zdecydowanie bardziej nierówna w porównaniu z zębami stałymi. Szkliwo nie posiada wszystkich niezbędnych składników mineralnych a obecność tak zwanej linii porodowej ułatwia przenikanie bakteriom. Charakterystyczną cechą chorób zębów mlecznych jest ich szybki postęp przy mało odczuwalnych dolegliwościach.

Należy pamiętać, że dziecko dopiero uczy się dbać o swoje zęby, poznaje metody prawidłowego szczotkowania, smakuje pasty do zębów. Bez pomocy rodzica zęby nie są zazwyczaj prawidłowo umyte a płytka nazębna to świetna pożywka dla bakterii. Dlatego istotne jest by rodzice dbali o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka i od pojawienia się pierwszych zębów mlecznych warto uczyć je jak prawidłowo szczotkować zęby.

Jak myć zęby dziecku?


 

Od pojawienia się pierwszych mlecznych ząbków warto wyrabiać w dzieciach nawyk mycia zębów szczoteczką. Na rynku dostępna jest cała gama past dla dzieci z fluorem, które dziecko może bezpiecznie połykać. Są kolorowe, w różnych smakach, co zachęca dzieci do mycia zębów. Zęby należy myć po każdym posiłku, a szczególnie tym wieczornym, tak by dziecko nie chodziło spać z nieumytymi zębami.

Należy postarać się, by mycie dziecka było dla niego przyjemnością, nie przykrym obowiązkiem. Zamiana nudnej czynności w zabawę, wspólne mycie zębów, pokazywanie dziecku, że dorośli również dbają o higienę jamy ustnej – wszystko to wyrabia nawyk i przekonanie, że mycie zębów to coś istotnego i normalnego.